Menu

Odżywki naturalne – na co uważać

Maj 9, 2017 - Dieta i odżywianie, Suplementy na odchudzanie, Zdrowie, Zdrowy tryb życia
Odżywki naturalne – na co uważać

W pierwszym wpisie dotyczącym kwestii suplementacji chciałbym poruszyć kwestię, która niestety będzie negatywną, a mianowicie:

„Ziołowy” suplement niekoniecznie jest równoznaczny z zdrowym.

O tragicznych skutkach poszerzającego się mitu względem nieszkodliwości takich suplementów pisał prof. Marian Klinger – opisuje on przypadek, gdy w jednej z brukselskich klinik prowadzących programy redukcji tłuszczowej podjęto decyzję względem zmiany sprawdzonych preparatów w postaci np. wyciągu z morszczynu na mieszankę ziół chińskich – osoby przyjmujące te preparaty musiały być hospitalizowane.

Nie chcę tutaj demonizować preparatów chińskiego pochodzenia, gdyż wiele z nich jest naprawdę świetnej jakości i nie powoduje działań ubocznych – chodzi tutaj o sam skład, nie pochodzenie. Trefne preparaty mogą bowiem pochodzić także z Europy czy Ameryki.

Nie neguję też tego, jakoby naturalne środki nie były skuteczne czy zdrowe, gdyż takie są. Nie zapominajmy jednak, że naturalny jest także choćby i muchomor sromotnikowy, jednakże jego spożycie nie wpłynie zbyt pozytywnie na nasz organizm.

Niezależnie zatem od omawianego typu odżywki – czy jest ona naturalnego pochodzenia, czy może syntetycznego, skupić należy się przede wszystkim nie na nadrukowanych w ulotce obietnicach, a faktycznym ich działaniu.

Do popularnych toksycznych „niegroźnych ziół” zaliczać się będą preparaty takie, jak Meizitanc czy LiDa, gdyż oba zostały odnalezione na terenie Polski, a badanie ich składu wykazało, że nie było w nim ŻADNYCH substancji roślinnych. Nafaszerowane były zupełni czym innym – chorowodorkiem sibutraminy, który może doprowadzić do zniszczenia nerek.

 

Cudowny naturalny środek na odchudzanie

Właśnie takie opinie można było spotkać względem tych preparatów. Nie tak dawno, bo w 2012 roku zostały przeprowadzane badania dotyczące 9 różnych środków pochodzenia ziołowego, które miały wspomagać proces redukcji tłuszczu. Okazało się, ż spośród tych „całkowicie naturalnych” środków, trzy z nich posiadały w swym składzie sibutraminę, następne trzy kofeinę, zaś ostatnie trzy kofeinę w zestawieniu z lekiem psychotropowym. To jednak nie koniec rewolucyjnej siły odchudzania tych innowacyjnych suplementów – większość z nich skażona była metalami ciężkimi.

Jeżeli kogoś interesuje ta tematyka, to polecam lekturę książkę „Fałszowanie środków leczniczych: sibutramina” B. Szukalski, D. Błachut, A. Siwińska-Ziółkowska, M. Bykas-Strękowska.

 

Grożne suplementy – które to?

Mogłoby się wydawać, że opisane przykłady stanowią zaledwie kroplę w morzu, a idąc do sklepu z odżywkami posiada się pewność, że zakupiony produkt nie tylko będzie nieszkodliwy, ale także przyniesie obiecane w reklamie efekty – niestety często okazuje się całkowicie inaczej.

Wielokrotnie bowiem zdarzały się sytuacje, w których badania tych środków kończyły się wykazaniem ich szkodliwości poprzez wzbogacenie środkami farmakologicznymi przez producenta, jak było np. w przypadku popularnego środka VENOM HYPERDRIVE 3.0, a także kilkudziesięciu innych

 

Podsumowując:

Wnioski nasuwają się same – ludzka chęć do poprawienia swoich nawyków żywieniowych oraz względem ćwiczeń jest nie tylko czymś pozytywnym, ale także tym, w przypadku czego należy być wyjątkowo ostrożnym, gdyż rynek suplementów jest przepełniony ofertami, których opisy nie mają niemal nic wspólnego z rzeczywistością. Pół biedy, jeżeli nie odniesiemy zamierzonego efektu, ponieważ dobór podejrzanych suplementów może zakończyć się tragicznie.

Właśnie z tego powodu w przyszłości będę zamieszczać te suplementy, których działanie zostało przeze mnie sprawdzone, natomiast ich skład jest czymś, względem czego nie posiadam wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *