Menu

Fitness a kontuzje

Maj 15, 2017 - Zdrowie, Zdrowy tryb życia
Fitness a kontuzje

Sport to zdrowie” – głosi znana chyba niemal każdemu maksyma, z którą nie sposób się nie zgodzić, jako że regularnie wykonywane ćwiczenia niosą ze sobą wiele korzyści dla uprawiającej je osoby.

Podobnie jak z wszystkim innym, one jednak również wymagają odpowiedniego przygotowania, wykonywania, a także umiaru, gdyż nieodpowiednie dostosowanie intensywności treningu do możliwości organizmu może zakończyć się naprawdę nieprzyjemnie.

Problem kontuzji – urazy doznane podczas treningu nie są koniecznie powiązane z intensywnym i przenikliwym bólem, a zatem wiele z doświadczających je osób decyduje się na ich zignorowanie, co z kolei może prowadzić do trudności w przyszłym leczeniu. Należy zatem być czujnym na sygnały, które przesyła nam nasze ciało.

 

 

 

Jakie są przyczyny kontuzji w treningach fitness?

 

Najczęściej spotykane kontuzje, to te dotyczące układu ruchu, a mianowicie:

 

W przypadku nieodpowiednio wykonywanych ćwiczeń fitness są to konkretniej rzecz ujmując:

 

Leczenie – zaczyna się od rezygnacji z dalszego wykonywania ćwiczeń, czy też wręcz unieruchomieniu określonego miejsca (zależnieod stopnia uszkodzenia oraz części ciała, która mu uległa).

Po dostrzeżeniu danej kontuzji, należy obłożyć określone miejsce zimnymi okładami, które przyczyniają się do obkurczenia naczyń krwionośnych, z kolei powstrzymuje rozrost obrzęku, a także działa przeciwbólowo. Nie ignorując doznanego urazu, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

 

 

Skutki kontuzji doznanych podczas treningów fitness:

O ile ze skręconą kostką czy naciągniętym ścięgnem miał do czynienia chyba każdy z nas, to konsekwencje nieleczonych urazów potrafią być o wiele bardziej nieprzyjemne – mowa bowiem nawet o permanentnych zmianach w tkankach, których wyleczenie może okazać się niemożliwym. Istotnym jest zatem to, by odpowiednio przygotować się do każdego ćwiczenia, w razie wątpliwości pytać bardziej doświadczonych od nas użytkowników, a w przypadku kontuzji nie ignorować jej, lecz udać się do lekarza.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *