Menu

Ćwiczenia bezpieczne dla stawów

Czerwiec 6, 2017 - Odchudzanie, Zdrowie, Zdrowy tryb życia
Ćwiczenia bezpieczne dla stawów

 

Spore grono osób borykających się z problemem otyłości chce schudnąć, lecz ze względu na swoją wagę, obawiają się one o możliwość uszkodzenia stawów – słusznie.

Znaczna część ćwiczeń polecanych na spalanie tkanki tłuszczowej stawia bowiem jej właściciela przed koniecznością sporego wysiłku fizycznego, który przekłada się niejednokrotnie na wystawienie stawów na ryzyko ich uszkodzenia – bieganie, stosowanie skakanki, przysiady, bieżnia, podpór przy ścianie – wszystko to odpada.

 

Ćwiczenia nie obciążające stawów:

Bieg, jogging oraz wszelkie ćwiczenia, które wykonywane są na stojąco cechują się tym, iż obciążają one stawy kolanowe. W takim przypadku w ramach treningu na spalanie tłuszczu warto zatem rozejrzeć się za inną możliwością.

Do ćwiczeń, które są zarazem bezpiecznie, jak i zapewniają optymalne wyniki zaliczymy te wykonywane w pozycji leżącej i klęczącej.

Superman
Należy położyć się brzuchem do podłoża, a ramiona wyciągnąć przed siebie. Ramiona wraz z nogami unosi się jednocześnie ku górze, by wytrwać chwilę w tej pozycji, a następnie je opuścić. Ćwiczenie powinno być wykonywane przez łączny okres minuty, a za jego sprawą możemy liczyć na spalenie kalorii oraz poprawę mięśni pleców i pośladków.

Podnoszenie nóg w leżeniu na brzuchu
Ćwiczenie polega na położeniu się na podłożu brzuchem do góry, a następnie spleceniu rąk ponad głową. Opierając ciało na przedramionach uginamy nogi w kolanach do kąta prostego – tak, aby podeszwy znalazły się w pozycji równoległej względem podłoża.

Jest to świetny sposób na poprawę stanu ramion, ud oraz pośladków.

Nożyce z unoszeniem ciężarków
Należy ułożyć się na plecach. Prostujemy nogi i unosimy je do momenty, w którym stworzą względem podłoża kąt prosty. Trzymając ciężarki, uginamy ręce tak, aby w miejscu zgięcia łokciowego otrzymać kąt prosty.

Ćwiczenie należy wykonywać w ten sposób, by z wolna opuszczać jedną z nóg i w tym samym czasie przenieść ciężarki nad głowę, a następnie za siebie – tak, aby hantle znalazły się na tym samym poziomie co uszy. Następnie powraca się do poprzedniej pozycji i wykonuje ćwiczenie w ten sam sposób z drugą noga. Doskonale kształtuje mięśnie brzucha oraz nadaje sprężystości ramionom.

Ćwiczenie z piłką gimnastyczną

jak-cwiczyc-z-pilka
Kładąc się na plecach, unosimy ręce oraz nogi do góry, by znalazły się w pozycji prostopadłej względem podłoża (dla własnego bezpieczeństwa, polecamy rozpoczęcie podnoszenia nóg już w pozycji leżącej). Piłkę gimnastyczną należy umieścić pomiędzy przeciwległymi sobie ręką oraz nogą (tak, aby była ona w styczności z nogami tuż ponad kolanem) – trzymamy ją kilka centymetrów ponad ziemią, a następnie powracamy do pozycji startowej, by wykonać ćwiczenie w analogiczny sposób, lecz z drugą nogą oraz ręką.

Ćwiczenie to stanowi intensywną pracę dla skośnych mięśni brzucha.

 

Ćwiczenie z piłką między nogami
Pozwala wzmocnić mięśnie pośladków – jego wykonywanie powinno polegać na położeniu się na brzuchu, a następnie uniesieniu tułowia podczas opierania się na przedramionach. Nogi powinny być w pozycji wyprostowanej, złączone ze sobą. Jedną z nóg wyciągamy lekko przed siebie, a następnie uginamy w kolanie. W miejsce pomiędzy łydką a udem należy umieścić piłkę (można ją zastąpić np. zwiniętą bluzą), a następnie stopniowo unosić nogę do góry. Analogicznie powtarzamy z drugą nogą.

 

cwiczenia-w-wodzie

Prócz ćwiczeń leżących, warto zdecydować się także na pływanie – pełni ono bowiem zarówno rolę profilaktyczną, jak i rehabilitacyjną – w jego trakcie bowiem pracują niemal wszystkie mięśnie, a kręgosłup jest znacznie odciążony.

Jeżeli obawiamy się pływania, to nie musi to jednak oznaczać rezygnacji z ćwiczeń w wodzie – niemal każda pływalnia zawiera w swej ofercie aerobik wykonywany w płytszej wodzie, która nie wymaga od nas całkowitego zanurzenia się.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *